Zahradní svatební párty

Rozhodli jste se, že neodložíte svůj termín svatby kvůli epidemiologické situaci, a čeká vás v následujících týdnech svatba? Nechcete to zabalit hned po obřadu a rádi byste oslavili svůj den alespoň v kruhu nejbližší rodiny a přátel? Co takhle uspořádat zahradní svatební párty, která alespoň do jisté míry nahradí klasickou veselku?

chill out zóna na svatbě
dekorace: Láskobraní.cz, foto: Tereza Uhrová

Pokud máte k dispozici prostory, které by se pro tuto alternativu svatby daly využít, pak směle do toho. Máte-li dobrodružného ducha a nepotrpíte-li si na formality, budete se cítit jako ve svém živlu. 

Připravily alespoň základní seznam věcí, na které byste při organizování zahradní slavnosti neměli zapomenout. Ono se to totiž může zdát jako jasná a jednoduchá věc, ale když budete pokračovat ve čtení, zjistíte, že je toho spousta, na co byste mohli zapomenout a co by vás dokonce ani nenapadlo.

Hned na úvod bychom vás chtěli poprosit o to, abyste při plánování a samotné realizaci této varianty vaší svatby mysleli především na zdraví svých hostů, a dodržovali proto stanovená hygienická opatření související s koronavirovou situací a zároveň dbali na hygienu spojenou se stravováním (více se dočtete v sekci Občerstvení).

PŘIPRAVTE SVÉ HOSTY

Dejte svým hostům předem vědět, že se vaše svatební hostina bude nést v netradičním duchu. Nebojte, určitě tím své hosty nezastrašíte, každý muž totiž ocení, že nebude muset trávit celé odpoledne s kravatou kolem krku, a dámy zase moc rády vymění podpatky za tenisky.

Oznamte hostům, že se hostina bude konat formou zahradní párty, připravte je na konkrétní podmínky. Vybídněte je k tomu, aby zvolili vhodnou obuv, případně si s sebou přibalili teplejší oblečení na chladnější podvečer. Zkrátka a dobře jim zdůrazněte, že se bude jednat o neformální pohodovou oslavu.

ZÁZEMÍ

Pro svatbu ve formě zahradní slavnosti je klíčové zázemí. Počasí u nás je nevyzpytatelné, a proto je nutné připravit se také na mokrou variantu. Stále platí: Kdo je připraven, není překvapen. 

Ať už se bude konat vaše svatba na louce nebo na zahradě vašich rodičů, myslete na pohodlí svých hostů a podle toho sestavujte celý koncept svatby, ze kterého můžete vycházet také při zajišťování inventáře pro celou oslavu.

  • PARTY STAN

Nejlepším pomocníkem vám v případě deště budou party stany, pod které se můžete během deště schovat a které zároveň vytvoří zákoutí pro stoly s rautem nebo občerstvením. 

Při volbě party stanu myslete také na to, abyste měli suchou půdu pod nohama. Pokud je lokace svatby na podmáčené louce, rozhodněte zvolte stan s podlahou, nebo alespoň připravte staré koberce, díky kterým budete v suchu.

  • STOLY A ŽIDLE

Jestliže se rozhodnete pro klasickou grilovačku, postačí vám koktejlové stolky a posezení na dekách na zemi. Pokud budete chtít servírovat pokrmy, které vyžadují konzumaci příborem, je lepší zajistit každému hostu sezení u stolu.

Velkou roli v sestavování konceptu zahradní párty hraje také vaše osazenstvo. Pokud bude přítomna jedna babička, můžete pro ni vyhradit čestné místo s kvalitním posezením a zbytek si vystačí s punkovější formou sezení. Jestliže bude starších hostů více, bude lepší všechny řádně usadit.

  • ELEKTŘINA

Bez elektřiny to nepůjde. Zvolte proto místo, kde budete mít k dispozici zdroj na zapojení nezbytné elektroniky. Zdroj budete potřebovat na připojení chladícího či ohřevného zařízení pro pokrmy a nápoje, aparaturu, varné konvice nebo světýlka, bez kterých se neobejde žádná svatba.

V případě, že nemáte kam zapojit prodlužky, může vám posloužit benzínová elektrocentrála. Je důležité si spočítat příkon všech zařízení, abyste pak nezjistili, že to jedna elektrocentrála neutáhne.

  • APARATURA

Od kazeťáků a magiců jsme se přesunuli k přenosným bluetooth bedýnkám, ty vám ale ve velkém venkovním prostoru moc velkou parádu neudělají. Je lepší sehnat regulérní bedny, které dostatečně ozvučí celý prostor.

  • NĚCO NA ZAHŘÁTÍ

Nezapomeňte na to, že na jaře sice bývají mnohdy teplá odpoledne, ale v podvečer je většinou ještě chladno. Připravte pro své hosty dostatek dek a nebo si vypůjčte terasové plynové zářiče.

  • TOALETA

Pokud se vaše svatba bude konat na odlehlém místě, kde není přístup k toaletám, je potřeba zajistit alespoň mobilní WC. Nespoléhejte na to, že příroda skrývá různá zákoutí. 

Při příležitosti jako je oslava vaší svatby se to opravdu nehodí. 

  • VODA

Ruku v ruce s toaletou jde také zázemí pro umývání rukou. Spousta mobilních WC má již uvnitř zabudované umyvadýlko, doporučujeme vám však vytvořit ještě jiné místo, kde si budou moci vaši hosté opláchnout ruce po spořádání hamburgerů nebo jiných dobrot z vašeho menu. Postačí vám i plastový kanystr s kohoutkem.

OBČERSTVENÍ

Ze všeho nejdříve si ujasněte, zda budete chtít své hosty pohostit prostřednictvím řádného rautu od profesionálního cateringu, a nebo poprosíte svého kamaráda, milovníka steaků a burgerů – každý někoho takového ve svém okolí máme, a vydáte se dobrodružnější cestou grilovačky. Nezapomeňte, že forma občerstvení nejvíce ovlivní celkový koncept a náladu vaší hostiny. 

CATERING

Raut od profesionálního cateringu může působit slavnostněji, zařizování pro vás bude snazší, protože cateringová firma zajistí veškerý inventář, který je potřeba, zároveň vám může poskytnout obsluhu a postará se o to, aby byly dodrženy hygienické zásady stolování (opravdu nechcete ohrozit své hosty třeba tím, že bude pokrm příliš dlouho na slunci, zkazí se a vašim hostům přivodí střevní potíže). Zkrátka a dobře, catering vám ušetří spoustu nervů, ale o to více provětrá vaši peněženku.

GRILOVAČKA

Grilovačka je symbolem zahradní párty a je to skvělá alternativa svatební hostiny. Je určitě méně nákladná než výše zmiňovaný catering, na druhou stranu se u této varianty nesmí podcenit příprava. Je spousta věcí, které budete muset promyslet a zařídit, aby v den D vše proběhlo v takové pohodě, jakou si grilovačka na svatbě zaslouží. Taky je třeba vzít v úvahu, že tato varianta je opravdu nejméně formální, téměř vše stojí na pomoci vašich přátel a známých, a proto je třeba počítat s tím, že se na takové párty může stát cokoliv. Jednoduše řečeno, je to trošku punk.

Tuto cestu bychom vám doporučili, pokud se uspokojíte s menším počtem hostů, a to především z toho důvodu, abyste nesedřeli grillmana z kůže (stát celý den u grilu není lahůdka ani pro sebevětšího milovníka). Navíc vám odpadne starost se zajišťováním vhodných podmínek pro zakonzervování velkého množství masa.

Snad každý miluje grilovačky, ale né každý rád griluje. Pokud je ve vašem okolí někdo zodpovědný, kdo vám rád poslouží během svatby právě skrze grilování, předejte mu otěže a nechte ho se u grilu vyřádit. 

NA CO NEZAPOMENOUT

  • INVENTÁŘ

Grill – zkuste sehnat pořádný grill, aby se na něj vešlo co nejvíce masa a bylo vše hotové v co nejkratším čase

Brikety, podpalovač – mějte raději větší zásoby, aby vám v nevhodném okamžiku pod masem nevyhaslo

Příslušenství ke grilování – obracečky, mašlovačky, rozprašovač s vodou

Polystyrenový termobox – než hodíte maso na gril, je potřeba ho udržet v chladu, pokud není k dispozici lednice, zachrání vás termobox

Nádobí – u grilovačky si vystačíte s papírovými tácky, příbory a kelímky, odpadne vám  díky tomu také starost o umývání nádobí, jednoduše je po použití vyhodíte (opět je lepší mít větší množství, než odpovídá počtu hostů)

Ubrousky a papírové utěrky

Mísy a tácy – maso můžete servírovat na velké tácy, jako přílohu krom pečiva můžete připravit salátky, na jejichž servírování se vám budou hodit velké mísy

Džbány, jary – pitný režim nikdy nepodceňujte, kromě alkoholu je potřeba se postarat také o nealko, můžete hostům nabízet nealko v pet lahvích a nebo připravte limonády a ty rozlejte do džbánků

  • CHLAZENÍ

Oslava se neobejde bez dobrého jídla a pití, proto je potřeba myslet také na to, jakým způsobem budete chladit nápoje. Nejjednodušší je zařadit do nápojového lístku čepované pivo, součástí výčepního zařízení bývá také chladič, který se postará o ideální teplotu piva (je třeba započítat do příkonu při zajišťování el. zdroje), a červené víno, které se nemusí podávat vychlazené. 

Pro chlazení pak můžete využít cestovní ledničku nebo kádě s ledem.

  • OBSLUHA

Venkovní párty se může snadno vymknout z ruky. Přestože se jedná o neformální oslavu vaší svatby, bylo by dobré zachovat hezké prostředí až do samého konce. Pokud nechcete, aby se na stolečcích povalovaly hromádky špinavých talířků a na zemi prázdné kelímky od piva, poproste pár svých známých, aby si tento průběžný úklid vzali na starost. Kromě toho mohou také zajistit doplňování limonád a jiných nápojů.

JDETE DO TOHO?

Pokud jste se rozhodli, že zvolíte tuto dobrodružnou, dost možná spíše punkovou cestu, dejte nám vědět. A pokud budete potřebovat poradit se sebemenšími detaily, můžete využít našeho svatebního poradenství (nezávaznou oťukávací schůzku máte od nás zdarma).

Tak zahradnímu hodování zdar!