Svatby během koronaviru a jejich možnosti

Svatba v době koronaviru – to je téma, které tíží na mysli nejednu nevěstu. Zjistěte, jaké jsou vaše možnosti, představte si i jiné scénáře své svatby a zkuste si i přes nepřízeň doby užít plánování vaší svatby. 

boho svatební obřad
Boho svatební obřad v Náš Mlýn, dekorace: Láskobraní.cz, foto: Kamil Kubjatko

V loňském roce jsme se ocitli v situaci, kterou jsme vůbec neznali a nevěděli jsme, co můžeme čekat. Snažili jsme se co nejvíce přizpůsobit a vyhlíželi jsme další rok s vidinou toho, že se snad vše už vrátí do normálu. Nevěsty přesouvaly termíny svateb na letošní rok, ale ten nám zatím dává na frak ještě víc než ten předchozí. 

Možná se právě také nacházíte v podobné situaci a ztrácíte chuť svatbu plánovat. Pravdou je, že nikdo z nás teď nemůže říct, jak bude letošní svatební sezóna vypadat. Bude zahalena rouškami? V jakém počtu bude možné uspořádat svatební hostinu? To jsou otázky, na které bohužel nikdo z nás momentálně nedokáže s přesností odpovědět. Na druhou stranu by byla velká škoda úplně rezignovat a nechat si ukrást radost z toho, že jste našli někoho, s kým chcete strávit zbytek svého života. Proto jsme pro vás připravily tento článek, ve kterém se můžete inspirovat při dalším rozhodování ohledně vaší svatby.

NEŽ SE ZAČNETE ROZHODOVAT

Ještě před tím, než se pustíte do rozhodování, doporučujeme vám sepsat si takový svůj seznam pro a proti, díky kterému si lépe uvědomíte, co je zrovna pro vás důležité. Každý z nás je totiž z jiného těsta a je třeba vzít to v úvahu i při plánování svatby. Představte si, jak by měla vypadat vaše vysněná svatba, kdyby nebyla nijak ovlivňována vnějšími vlivy – nejen vládními opatřeními, ale také tlakem okolí, který je často na snoubence vyvíjen, a ti pak organizují svatbu, která je na míru jejich hostům, ale vůbec neodpovídá povaze a představám hlavních aktérů. Možná díky tomu zjistíte, že jste vlastně nikdy velkou svatbu nechtěli, a nebo se naopak utvrdíte v tom, že si nedovede představit svatbu bez vaší širší rodiny a okruhu přátel.

Dalším důležitým krokem je také komunikace s vašimi hlavními dodavateli ohledně možnosti přesunutí termínu svatby. Zjistěte, jaké podmínky má v takovém případě provozovna, kde se má konat svatební hostina, co váš fotograf a kameraman, a případně půjčovna svatebních šatů. Jakmile budete mít zodpovězenu tuto zásadní otázku, můžete s větším klidem začít sestavovat náhradní plán.

ALTERNATIVY SVATEB

1. Přesunutí termínu svatby

Úplné přesunutí termínu svatby doporučujeme v případě, že je pro vás nemyslitelné jakkoliv omezovat počty, protože chcete svou radost násobit a sdílet ji nejen se svými nejbližšími. 

V tomto případě hrají důležitou roli také podmínky vašich hlavních dodavatelů. Pokud vám bude umožněno termín přesunout bez uhrazování záloh a pokud najdete společný termín i pro příští rok, tak směle do toho. 

2. Náhradní termín svatby

Další variantou je stanovení náhradního termínu svatby v tomto roce, který by byl pro vás k dispozici v případě, že by v původním termínu byla vyhlášena taková vládní opatření, která by ve velké míře ovlivnila podobu vaší svatby (počet hostů, omezení mobility apod.). 

Toto řešení by vám přineslo velkou úlevu, nicméně v tomto případě záleží především na vašich dodavatelích a jejich možnostech. Přeci jen jim budete blokovat dva termíny, na druhou stranu si mohou i vaši dodavatelé být jistější tím, že jejich služby opravdu využijete.

Pokud by vám dodavatelé nechtěli rezervovat další termín ve frekventovaných dnech, tedy o víkendu, zeptejte se na možnost uspořádat svatbu během pracovních dní. Vaše rodina a přátelé jistě chápou složitost situace a budou ochotni ukrojit ze své dovolené, aby mohli váš svatební den prožít s vámi.

S touto alternativou se pojí větší časová náročnost spojená právě s komunikací s dodavateli. Pokud nemáte časovou kapacitu, můžete celou komunikaci přenechat své svatební koordinátorce, díky čemuž si opravdu oddechnete. Budete mít náhradní termín a zároveň vám z dlouhosáhlých komunikací nepůjde hlava kolem.

3. Intimní svatba

Intimní svatba s dekoracemi Láskobraní.cz, foto: Kamil Kubjatko

Zjistili jste během přemítáním nad svou vysněnou svatbou, že byste ze všeho nejvíc chtěli kouzelný moment oddání se jeden druhému prožít intimně, a díky tomu si mnohem intenzivněji vychutnat okamžik, který je opravdu jen o vás dvou a vaší lásce? Pokud ano, je pro vás tohle období tím nejpříznivějším. Nemusíte se ohlížet na názory všech rodinných příslušníků a bát se toho, co budou říkat na vaše rozhodnutí. Vezměte se jen za přítomnosti svých svědků a udělejte si svatbu zcela po svém.

Intimní svatba vám otevírá možnosti v tom, kde proběhne samotné uzavření sňatku. Jste-li milovníci přírody, utečte někam do divočiny a řekněte si své ano uprostřed lesa nebo pod skalami. Tato odlehlá místa mohou získat drobnou výzdobou obrovský šmrnc a obřadní místo díky dekoracím nebude postrádat slavnostní atmosféru. Klíčová bude v tomto případě komunikace s oddávajícím, který bude muset být natolik ochotný, aby se spolu s vámi vrhl do tohoto dobrodružství.

Toto vysoce alternativní řešení není pro každého, ale pokud souzní s vaší duší, nemusíte mít pocit, že o něco přijdete, když na vaší svatbě nebude 10, 20 nebo 50 hostů.

4. Komorní svatba a pořádná oslava v jiném termínu

Neformální oslava, dekorace: Láskobraní.cz, foto: Tereza Uhrová

Chcete se prostě vzít, ale zároveň byste rádi alespoň trochu oslavili vstup do nové životní etapy? Uspořádejte komorní svatbu, která bude odpovídat všem stanoveným opatřením, a uvolněnou, neoficiální svatební party odložte na jiný termín. 

Doporučujeme svatební veselení zorganizovat v letních měsících. Domluvte si rezervaci ve vaší oblíbené restauraci s větší zahrádkou, a tam uspořádejte oslavu, jakmile to bude možné. Banketku nebo terasu můžete nechat trochu vyzdobit, abyste navodili slavnostnější atmosféru. Pokud vám v tom nevyjde restaurace vstříc, můžete využít služeb externích dodavatelů, kteří vám připraví decentní svatební výzdobu na míru.

K jaké variantě se budete přiklánět a jak bude vypadat váš záložní plán? Dejte nám vědět do komentářů a napište nám, jaké další otázky jsou pro vás aktuální souvislostí s plánováním svatby v této složité době.

Pokud byste potřebovali poradit s rozhodováním ve vaší konkrétní situaci, napište nám a můžeme si domluvit online konzultaci. Kromě toho jsme vám k dispozici také pro výše zmíněné převzetí komunikace s dodavateli nebo zajištění drobné výzdoby.

Aktuální vládní opatření a nařízení, která se týkají svateb, najdete na Covid Portále. Přejeme vám pevné nervy a hlavu vzhůru!